Fideszes városok vezetik az adóslistát
2010.08.11. 11:16
A legeladósodottabb önkormányzatok a jelenlegi kormánypárt vezette városok közül kerülnek ki. A megszorítások és a válság hatását megszorítások és a közkiadások lefaragása helyett elsősorban kötvénykibocsátással próbálták ellensúlyozni.
Az önkormányzati választások előtt időszerű, hogy különböző szempontok szerint értékeljük a helyi politikai erők négy éves tevékenységét, annak érdekében, hogy a választópolgárok mind tisztább képet kapjanak teljesítményükről. A Progresszív Intézet ezért a 23 budapesti kerület és a 23 megyei jogú város önkormányzatát vette górcső alá, három fő terület mentén: az önkormányzatok gazdálkodása, az intézményi-infrasturkturális fejlesztések köre és a humán területen való tevékenykedés.
Az összesen tizenkét indikátorra épülő kutatásból az derült ki, hogy minden szempontot egybevetve a fővárosi kerületek megelőzik a vidéki nagyvárosokat. Ennek oka elsősorban az, hogy eladósodottság mértékében a megyei jogú városok sokkal rosszabbul állnak, mint a fővárosi kerületek. A XIII. kerület a legtöbb mutató tekintetében veri a mezőnyt: eladósodottságát tekintve a legkedvezőbb helyzetben van, fejlődő közfoglalkoztatási programmal bír, és magas összegűek a jóléti kiadások, valamint sporttámogatásra is nagy összeget költ. Hódmezővásárhely viszont az egy főre jutó eladósodottság miatt a lista legvégén szerepel, de nyilván az sem javította a város mutatóit tanulmányunkban, hogy a kért adatoknak mindössze 7,27%-hoz jutottunk hozzá.
A puszta számok összevetésén túl az intézetnek az is célja volt a vizsgálattal, hogy kiderüljön, az önkormányzatok mennyire tekintik feladatuknak, hogy transzparensen működtessék hivatalukat, annak érdekében, hogy az állampolgárok élhessenek alapvető jogaikkal és nyomon követhessék, a helyi közhatalom miként bánik a rá bízott adóforintokkal és felelősséggel. Azt vizsgáltuk tehát, hogy elérhetőek-e az egyébként nyilvános adatok, illetve, hogy az egyes önkormányzatok mennyire készségesek ezen információk átadásában.
Az eredmény igencsak szélsőséges képet mutat: vagy elérhető minden adat vagy minimális az ezekhez való hozzáférés. A három „legjobb tanuló" Békéscsaba (Fidesz-KDNP-VP), Szeged (MSZP-SZDSZ) és a XIII. kerület (MSZP), amelyek maradéktalanul teljesítették adatszolgáltatási kötelezettségüket. Rajtuk kívül még nyolc olyan önkormányzat volt, amely pozitív attitűdöt mutatott és 80% feletti arányban tette hozzáférhetővé a tevékenységét jellemző mérőszámokat. Ezek sorrendben: 10. kerület (MSZP), Szolnok (Fidesz-KDNP), Debrecen (Fidesz-KDNP), Kaposvár (Fidesz-KDNP), Nagykanizsa (Fidesz-KDNP), Veszprém (Fidesz-KDNP), Győr (Fidesz-KDNP) és Budapest 11. kerülete (MSZP-SZDSZ). A többi önkormányzat viszont csak csekély mértékben (bőven 40% alatt) mutatott hajlandóságot arra, hogy saját magáról infomációkat közöljön; az utolsó három helyen Eger (ELE), Érd (Fidesz-KDNP) és Hódmezővásárhely (Fidesz-KDNP) állnak.
Az önkormányzatok gazdálkodásának egyik fontos mutatója az eladósodottság. A legnagyobb adósságállománnyal - 30 milliárd forinttal - Pécs (Fidesz-KDNP) büszkélkedhet, míg a szintén kormánypárti vezetésű Szolnok, Kaposvár és Debrecen 20 milliárd fölötti hitelállománnyal küzd. A nagy adósok között csupán egyetlen szocialista város - Szeged - található.
Némiképp módosul a kép, ha az egy főre eső adósságállományt vesszük alapul. Ebben az esetben Hódmezővásárhely (Fidesz-KDNP), a főváros V. kerülete (Fidesz-KDNP) és Kaposvár (Fidesz-KDNP) a legrosszabb helyzetben lévő önkormányzat. A legkevesebb adósság a XIII. kerületben élőket terheli.
(forrás: Népszabadság)
Szerző: robert_jordan
Szólj hozzá!
Címkék: fidesz hazugság gazdaságpolitika csalás csőd kósa lajos csúsztatás
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek